Тема. В. Нестайко – відомий у світі дитячий
письменник. Захоплюючий пригодницький сюжет твору «Тореадори з Васюківки»
Мета: ознайомити учнів з життєвим і
творчим шляхом В.Нестайка; розкрити
особливості твору, його пригодницький характер; розвивати навички виразного
читання, переказу прозового твору, коментування його; формувати вміння
аналізувати поведінку героїв, їхні вчинки, вміння толерантно й аргументовано
доводити свою думку; виховувати позитивні риси характеру, активну життєву
позицію, оптимістичний світогляд.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу з використанням інтерактивних елементів.
Обладнання: портрет автора, підручники,
магнітофон, диски з класичною музикою.
Хід уроку
I.
Організаційний
момент.
II.
Мотивація
навчальної діяльності.
III.
Актуалізація опорних знань.
а) Перевірка домашнього завдання.
б) Теорія літератури.
- Вдома ви повинні були прочитати
повість «Тореадори з Васюківки», а також підготувати прислів’я про дружбу, але
це завдання ви оголосите пізніше.
б) Вікторина
«Так чи ні».
-
Відкрийте робочі зошити, запишіть число, тему уроку і приготуйтесь до вікторини
«Так чи ні».
Вікторина «Так чи ні»
1. Хлопці хотіли прорити метро
під клунею. (Ні, під свинарником)
2. За проїзд у метро хлопці
збиралися брати п’ять копійок з учительки української мови. (Ні, математики)
3. Дідусь у покарання примусив
хлопців закопувати метро назад. (Так)
4. Зробити підводний човен хлопці
вирішили з плоскодонки. (Так)
5. Щоб витягти цуценя з криниці,
хлопці принесли мотузку з дому. (Ні, відв’язали козу)
6. Кандидатура корови Маньки не підійшла на тореадорський бій, бо
вона була з одним рогом. (Так)
7. Хлопці шукали порятунку від
Контрибуції в калабані. (Так)
8. Павлусь дружив з Явою ще з
першого класу. (Ні, з 4)
9. Сестра Яви не вимовляла літеру
«Л». (Ні, «Р»)
10. До Яви під час хвороби прийша медичка. (Так)
11. Ява з Яришкою найчастіше сварилися через
велосипед. (Так)
12. Думаючи, що вмирає, Ява подарував Яришці свій
магнітофон. (Ні)
(Учні ставлять + або – на позначення правильного
та хибного твердження, потім виконують взаємоперевірку за поданим ключем).
IV. Сприйняття та узагальнення навчального матеріалу.
1.
Робота над змістом твору .
Тема: зображення різноманітних
пригод хлопців, які потрапляли у цікаві та захоплюючі ситуації і намагалися
довести власну самостійність у їх вирішенні.
2.
Робота в групах.
-
Я бачу,що у змісті повісті ви орієнтуєтеся, тому попрошу вас, на основі опрацьованого
матеріалу, довести, що ця повість пригодницька і визначити її головну думку.
Зробимо ми це у групах. Будь ласка, об’єднайтеся у групи і отримайте завдання.
1
група
(Доведіть,
що повість пригодницька)
Пригодницька тому, що тут описано
багато пригод і незвичайних подій
2
група
(Визначте
головну думку повісті)
Саме з дитинства формується
людське «я», і хоча хлопці бешкетують, але в кожного з них добре серце,
благородні наміри.
3.
«Гронування»
+ ПАВЛУСЬ ― ЯВА
+
доброта і чуйність, справедливість, винахідливість, гумористи, здатні на
вигадку;
-
бешкетники, завдають клопотів оточуючим,
зневажливо ставляться до навчання
4. Визначення засобів творення комічного.
-
Подумайте, будь ласка, і скажіть, за допомогою чого автор досягає того, що
читаючи повість «Тореадори з Васюківки», ми не можемо стримати сміх.
(Діти називають художні засоби)
Нам’яти вуха; сталь, а не
характер; прекрасна, благородна ідея; причепилося те ім’я до нього, як реп’ях
до собачого хвоста; найкращий друзяка; мисливець завзятий; розлючений бик;
червоний, мов рак; півдня загоряв на ізоляторах (на стовпі); все, що було
поганого на дорозі, ми підібрали на свої штани і сорочки; очі, наче тракторні
фари; славний, знаменитий, могутній єгипетський фараон; землю гребе, як
екскаватор; схожий, як свиня на коня; червоно-біло-зелена каша; репаються
смугасті бомби; страшнюче мурмило; ллється червона кавуняча кров; вітер гуляє
по сцені; ми жували слова.
5. «Хвилинка мудрості»
- Поясніть,
будь ласка, народне прислів’я: «Кожна пригода – до мужності дорога».
6. Зачитування прислів’їв про дружбу.
V. Підведення підсумків.
-
Дякую всім за роботу і пропоную закінчити речення:
Мікрофон: «Яким я уявляю справжнього
справжнього тореадора..?»
VІ. Домашнє завдання. Дослідницьке завдання – дізнатися
у батьків про їх дитинство і ті пригоди, які з ними траплялися
(розповідь-конкурс).
VІІ. Оцінювання.
Немає коментарів:
Дописати коментар