середу, 1 квітня 2015 р.

КОНТРОЛЬНИЙ ПИСЬМОВИЙ ТВІР У ПУБЛІЦИСТИЧНОМУ СТИЛІ НА МОРАЛЬНО-ЕТИЧНУ ТЕМУ (СТАТТЯ В ГАЗЕТУ)
 Мета: виявити рівень сформованості вмінь учнів самостійно створювати писемне висловлювання в публіцистичному стилі на морально-етичну тему; розвивати зв’язне мовлення, творчі здібності, мисленнєві процеси; виховувати прагнення до самопізнання і саморозвитку, емоційно-ціннісне ставлення до навколишнього.
Тип уроку: урок розвитку зв’язного мовлення (урок контрольного твору).
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І.  Вступне слово вчителя
Життя і часу невгамовна плинність:
Народження — нестримний розквіт — тлінність...
У чому сенс життя? Його безцінність?
Що випадковість? Що закономірність?
(Н. Супруненко)
Що ж таке сенс життя? Чи задавалися ви колись питаннями про сенс життя, ваше призначення на землі?
У словнику подано таке тлумачення слова:
Сенс — найосновніше, найістотніше в кому-, чому-небудь; суть, сутність, зміст, головне, підоснова, ядро, смисл, єство, квінтесенція, раціональне зерно, сіль, толк.
У чому полягає сенс життя? Може, сенс людського життя полягає в тому, щоб людина реалізувала себе в різних сферах життєдіяльності. А яка ваша думка? Які найважливіші умови самореалізації? Висловіть свою позицію у творі публіцистичного стилю (статті в газету на морально-етичну тему).
Пригадайте ознаки публіцистичного стилю, особливості будови тексту (статті). Чи є тема «У чому полягає сенс життя» морально-етичною? Відповідь обґрунтуйте.
Під час написання твору можете скористатися поданими афоризмами й опорними словами.
Є тільки один шлях осягнення — діяти (П. Коельо).
Ви не можете нічого зробити з довжиною вашого життя, але ни можете щось зробити з його шириною і глибиною.
Хто не йде вперед, іде назад: стану нерухомості не існує (В. Белінський).
Того, хто бажає йти, доля веде, того, хто не бажає, тягне.
Щоб спланувати маршрут до мети, треба спочатку знати, де ти знаходишся.
Опорні слова: особистість, доля, життєвий успіх, саморозвиток, самовдосконалення, бажання, людські вчинки, моральні цінності.
 II. Самостійне складання плану твору (складного)
 III. Написання роботи на чернетці
 IV. Редагування твору і переписування начисто
V. Домашнє завдання (на вибір)
► Повторіть складні випадки правопису.


Тема: Життя і творчість М. Старицького. Багатогранність діяльності. Історико-романтична повість «Оборона Буші». Пригодницький сюжет, драматизм, багатопроблемність, антимілітаристське спрямування
Мета: допомогти учням усвідомити ідейно-художній зміст, проблематику та особливості твору; розвивати навички цілісного сприйняття великого твору, вміння виділяти головне й деталі, коментувати їх, висловлювати власні судження; виховувати патріотизм, пошану до героїчного минулого нашого народу.
Обладнання: портрет письменника, видання твору, ілюстрації до нього, історичні карти, краєвиди сучасного Поділля.
Теорія літератури: історико-романтична повість, проблематика, сюжет.
Хід уроку
I. Мотивація навчальної діяльності школярів
Вступне слово вчителя.
ІІ. Оголошення теми й мети уроку
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1. Повідомлення учня.
(Учень розповідає про історичну основу твору.)
2. Обмін враженнями щодо прочитаного.
IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу
1. Складання таблиці.
• Заповнивши таблицю, доведіть, що цей твір — історико-романтична повість.
Повість
Історична
Романтична
Середній за розміром епічний твір; кілька сюжетних ліній; кілька головних героїв; розлогі описи,докладні характеристики
Побудована на історичних фактах, подіях; змальовані реальні історичні особи (Потоць-кий, Чарнецький, Бо-гун, Лянцкоронський); зображено події далекого минулого
Незвичайні герої, обставини; сильні, вольові персонажі, здатні до самопожертви заради батьківщини й кохання; зв’язок з усною народною творчістю, інтерес до національної історії, національних героїв
  2. Інтерактивна вправа «Мозковий штурм».
• Визначте проблематику твору. Орієнтовні відповіді
— Патріотизм, служіння вітчизні і зрада;
— братовбивчі війни;
— кохання;
— самопожертва;
— життя і смерть та ін.
3. Проблемні завдання та запитання до учнів.
— Порівняйте реальні історичні факти із зображеними в повісті. Чому письменник вивів у творі Орисю як дочку, а не як дружину сотника Завісного? (Письменник хотів показати зв’язок поколінь. Патріотичними почуттями були перейняті всі — від старих (кобзар, бабуся), козаків, до жінок та дітей.)
V. Закріплення знань, умінь та навичок
VI. Підбиття підсумків уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
• Продовжіть речення.
«Повість на мене справила враження …»
 «Нашим сучасникам треба мати на увазі, що …»
VII. Домашнє завдання
Вміти аналізувати повість, характеризувати героїв.
Тема: М. Старицький. Повість «Оборона Буші». Образи та символи, художні особливості характеротворення, функції картин природи
Мета: допомогти учням усвідомити значення реалістичних та символічних образів твору, особливості характеротворення, функції картин природи; розвивати навички аналізу епічного твору, характеристики персонажів, вміння порівнювати образи, зіставляти різні явища та поняття; виховувати тверді принципи, стійкість у життєвих незгодах, громадянські та патріотичні почуття.
Обладнання: портрет письменника, видання твору, ілюстрації до нього.
Теорія літератури: образи-символи, засоби характеротворення, романтичний пейзаж.
Хід уроку
I. Мотивація навчальної діяльності школярів
Вступне слово вчителя.
ІІ. Оголошення теми й мети уроку
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Літературний диктант.
1) Коли відбуваються події повісті М. Старицького «Оборона Буші»? (Восени 1654 року.)
2) Чиїм володінням був раніше замок «Орлине гніздо» в Буші? (Роду польських шляхтичів Чарнецьких.)
3) Від кого й чому велася оборона Буші? (Від поляків, які хотіли повернути свої володіння й помститися.)
4) Чий це портрет: «.Струнка постава. Здається легесенькою, прозорою. Вродливого личенька риси й елегантні, й шляхетні; в чорних, стиснутих бровах криється непорушна воля й відвага»? (Орисі.)
5) Хто керував обороною Буші? (Сотник Завісний.)
6) Кому доручили очолювати оборону замку? (Дочці сотника Орисі.)
7) Хто така Катря? (Подруга Орисі, дружина хорунжого.)
8) Ким для Орисі був Антось Корецький? (Названим братом, коханим.)
9) Яку таємницю довірив отець Василь Орисі? (Що під церквою — пороховий погріб.)
10) Як після переходу на бік шляхти Антось зустрівся з Ори-сею? (Приїхав парламентером.)
11) Як чинили козаки, потрапивши в безвихідь, в оточення ворогів? (Убивали одне одного.)
12) Чим закінчується твір? (Орися підриває фортецю із собою, коханим, захисниками та ворогами.)
IV. Формування вмінь та навичок учнів
1. Слово вчителя.
2. Інтерактивна вправа «Мозковий штурм».
• Спробуймо визначити, в чому полягає антимілітаристське спрямування повісті М. Старицького «Оборона Буші».
Орієнтовні відповіді
— Детально виписані батальні сцени, змальовано, як молоді, дужі люди гинуть, страждають і мучаться, як руйнуються сім’ї, нехтуються всі почуття.
— Показується безглуздя війни, її антигуманна сутність, пов’язана з людськими вадами, аморальністю.
— Автор наполягає на тому, що війна з боку загарбників несправедлива, люди змушені захищати рідну оселю, своїх близьких.
3. Робота над характеристикою героїв.

ukrainska_literatura_10_klass_22
4. Проблемні запитання та завдання учням.
1) Якими прийомами характеротворення користується автор для такого яскравого змалювання героїв у повісті?
Орієнтовні відповіді
— прийом контрасту (оборонці — позитивні, загарбники — негативні);
— широке використання описів (портретні характеристики, інтер’єр, пейзаж);
— образи статичні, вже сформовані;
— романтичне забарвлення персонажів (незвичайні герої за незвичайних обставин).
2) Крім звичайних образів, у повісті М. Старицького є й образ-символ. Назвіть його. (Це образ Ісуса Христа, який прийняв мученицьку смерть за людей.)
5. Робота з текстом.
• Знайдіть у повісті пейзажі й проаналізуйте їх.
1) «Сонце, сідаючи за гору по той бік Дністра, проглянуло з-поза хмар на хвилину і останнім променем попрощалось з землею; він спалахнув жарким полум’ям на високім хресті і полинув, згасаючи, до високостей темрявих».
2) «Холодне, беззоряне небо…. Невідмовне, глухе; чорна хмара грізно здіймалась зі сходу, і в неосяжній пітьмі миготіли лишень блискавиці далеких пожарищ….»
3) «Тихий літній вечір. На заході гасне поволі рожевистий світ».
4) «Яскраве літо і спека. Розжеврене небо безхмарне високо знялось у безодній блакиті. Вітер ані шелесне; буйне жито своє стигле колосся до землі клонить, мов проситься на спочинок у снопи…»
Орієнтовні відповіді
Перший і другий пейзажі підкреслюють тривожний стан людей перед нападом ворогів, їхні передчуття. Природа ніби пророкує трагічні події. Другий і третій пейзажі подаються перед розповіддю про щасливе дитинство Орисі в батьківському домі; про повноту щастя закоханої дівчини.
V. Закріплення знань, умінь та навичок
VI. Підбиття підсумків уроку
Гра «Займи позицію».
Твір М. Старицького «Оборона Буші» мене вразив
ukrainska_literatura_10_klass_23
VII. Домашнє завдання
Підготуватися до тематичної контрольної роботи «Творчість І. Карпенка-Карого, М. Старицького».



Тема. В. Нестайко – відомий у світі дитячий письменник. Захоплюючий пригодницький сюжет твору  «Тореадори з Васюківки»
Мета: ознайомити учнів з життєвим і творчим  шляхом В.Нестайка; розкрити особливості твору, його пригодницький характер; розвивати навички виразного читання, переказу прозового твору, коментування його; формувати вміння аналізувати поведінку героїв, їхні вчинки, вміння толерантно й аргументовано доводити свою думку; виховувати позитивні риси характеру, активну життєву позицію, оптимістичний світогляд.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу  з використанням інтерактивних елементів.
Обладнання: портрет автора, підручники, магнітофон, диски з класичною музикою.
                                      Хід уроку
I.     Організаційний момент.
II.     Мотивація навчальної діяльності.
III.     Актуалізація опорних знань.
а) Перевірка домашнього завдання.
б) Теорія літератури.
- Вдома ви повинні були прочитати повість «Тореадори з Васюківки», а також підготувати прислів’я про дружбу, але це завдання ви оголосите пізніше.
          б) Вікторина «Так чи ні».
         - Відкрийте робочі зошити, запишіть число, тему уроку і приготуйтесь до вікторини «Так чи ні».
            Вікторина   «Так чи ні»
1.     Хлопці хотіли прорити метро під  клунею. (Ні, під свинарником)
2.     За проїзд у метро хлопці збиралися брати п’ять копійок з учительки української мови. (Ні, математики)
3.     Дідусь у покарання примусив хлопців закопувати метро назад. (Так)
4.     Зробити підводний човен хлопці вирішили з плоскодонки. (Так)
5.     Щоб витягти цуценя з криниці, хлопці принесли мотузку з дому. (Ні, відв’язали козу)
6.     Кандидатура корови Маньки  не підійшла на тореадорський бій, бо вона  була  з одним рогом. (Так)
7.     Хлопці шукали порятунку від Контрибуції в калабані. (Так)
8.     Павлусь дружив з Явою ще з першого класу. (Ні, з 4)
9.     Сестра Яви не вимовляла літеру «Л». (Ні, «Р»)
10.    До Яви під час хвороби прийша медичка. (Так)
11.    Ява з Яришкою найчастіше сварилися через велосипед. (Так)
12.    Думаючи, що вмирає, Ява подарував Яришці свій магнітофон. (Ні)
(Учні ставлять + або – на позначення правильного та хибного твердження, потім виконують взаємоперевірку за поданим ключем).
IV.     Сприйняття та узагальнення навчального матеріалу.
1.     Робота над змістом твору .
Тема: зображення різноманітних пригод хлопців, які потрапляли у цікаві та захоплюючі ситуації і намагалися довести власну самостійність у їх вирішенні.
2.     Робота в групах.
-         Я бачу,що у змісті повісті ви орієнтуєтеся, тому  попрошу вас, на основі опрацьованого матеріалу, довести, що ця повість пригодницька і визначити її головну думку. Зробимо ми це у групах. Будь ласка, об’єднайтеся у групи і отримайте завдання.
                                      1 група                                                     
                   (Доведіть, що повість пригодницька)
Пригодницька тому, що тут описано багато пригод і незвичайних подій
                                      2 група
                   (Визначте головну думку повісті)
Саме з дитинства формується людське «я», і хоча хлопці бешкетують, але в кожного з них добре серце, благородні наміри.
         3. «Гронування»
+             ПАВЛУСЬ             ―                 ЯВА
+  доброта і чуйність, справедливість, винахідливість, гумористи, здатні на вигадку;
-  бешкетники, завдають клопотів оточуючим,  зневажливо ставляться до навчання
4. Визначення засобів творення комічного.
-         Подумайте, будь ласка, і скажіть, за допомогою чого автор досягає того, що читаючи повість «Тореадори з Васюківки», ми не можемо стримати сміх.
(Діти називають художні засоби)       
Нам’яти вуха; сталь, а не характер; прекрасна, благородна ідея; причепилося те ім’я до нього, як реп’ях до собачого хвоста; найкращий друзяка; мисливець завзятий; розлючений бик; червоний, мов рак; півдня загоряв на ізоляторах (на стовпі); все, що було поганого на дорозі, ми підібрали на свої штани і сорочки; очі, наче тракторні фари; славний, знаменитий, могутній єгипетський фараон; землю гребе, як екскаватор; схожий, як свиня на коня; червоно-біло-зелена каша; репаються смугасті бомби; страшнюче мурмило; ллється червона кавуняча кров; вітер гуляє по сцені; ми жували слова.
         5. «Хвилинка мудрості»
         - Поясніть, будь ласка, народне прислів’я: «Кожна пригода – до мужності дорога».
6. Зачитування прислів’їв про дружбу.
V.  Підведення підсумків.
-                     Дякую всім за роботу і пропоную закінчити речення:
Мікрофон: «Яким я уявляю справжнього справжнього тореадора..?»
VІ. Домашнє завдання.  Дослідницьке завдання – дізнатися у батьків про їх дитинство і ті пригоди, які з ними траплялися (розповідь-конкурс).

VІІ. Оцінювання.